Na světě a hlavně v České republice se děje něco, co jsme tu ještě nezažili. Přichází ze dne na den nová nařízení, která nás mají chránit před šířením viru a pro českou populaci je to stav neznámý. O to více v nás vyvolává psychickou nestabilitu projevující se NEJISTOTOU, STRACHEM, PANIKOU a ZMATKEM.
Je to však přirozený stav každého jedince. Když totiž nemáme jistotu, znalosti či dovednosti ke zvládnutí, dostáváme se do fáze zmatku, frustrace nebo úzkosti.
A tak jsem přemýšlela, jak vás-nás na cestě ke kvalitnější psychické pohodě podpořit. Protože v médiích jsme si již určitě přečetli spoustu tipů směrem k dodržování hygieny a to i duševní, nemá cenu znovu psát o tom, co jsme již slyšeli několikrát. Dostali jsme také spoustu informací, jak se chovat či nechovat a vyhodnocujeme si z nich nyní tu svoji realitu.
A tak se nechci opakovat v základních doporučeních, ale ráda bych zde pro vás zasdílela TIPY, které mohou zkvalitnit naši psychickou pohodu v době karantény. Snad budou užitečnými.
Vezměte si u každého z mých tipů to, co vám sedí, co se vám líbí a sdílejte i online pro skvělé lidi kolem nás. Protože teď přichází doba kooperace, zodpovědnosti a pomoci si navzájem.
Psychický stav můžeme ještě zhoršit tím, že se uvrhneme doma do lítosti. Zavřeni doslova v pyžamu mezi čtyři stěny.
Proto moje první doporučení je: „DEJME DNI SMYSL!“
Sedněme si každé pracovní ráno s rodinou a proberme náš plán dne. Kdo a co musí pracovně zvládnout? Jak zaopatříme děti? Naše pracovní povinnosti, ať jsou online či ne? Udělejme si v každém dni svůj nový řád a strukturu, který povzbudí všechny členy domácnosti a nejen nás.
Když budeme vidět smysl dne, i když se třeba bude lišit od toho, co jsme byli zvyklí, podaří se nám udržet větší pohodu, klid. Nejhorší, co můžeme našemu mozku udělat je, uhodit ho do chaosu. Proto si naplánujme i aktivity, pro které musíme v důsledku karantény najít alternativu. Například zacvičit si doma podle návodného videa, místo ve fitku. S dětmi se určitý časový blok učit nebo si určit čas večeře pro společnou podporu domácí pohody.
Uvidíte, že plán dá větší smysl nejen nám, ale i celé naší rodině.
Vkládejme do svých nově trávených dnů i kreativní část nutnou pro zabavení mozku. Nebudeme mít tak prostor pro pochmurné myšlenky, předsudky a obavy. Jestli už máte dlouho doma koupené malířské potřeby, namalujte konečně svůj první obraz. Do nekonečna odkládáte doladění svého životopisu? Pusťte se do toho právě teď .-). Kdy naposledy jste si s dětmi zahráli nějakou hru, kdy jste byli opravdu přítomni.
Náš mozek totiž 3x za sekundu vyhodnocuje, jak se bude cítit. Jestli bude ve stavu klidu nebo ohrožení.
Kreativita nás pomůže zabavit a tím i náš mozek. Zároveň na konci našeho tvoření vzniká něco nového a ten pocit z toho bývá nejčastěji pozitivní. Budeme mít radost nejen my, ale i naše okolí. A o to tu především v těchto dnech jde. Umět správně zaměstnat hlavu a cítit se dobře.
Spánek umožňuje doplnit našemu tělu tu energii, o kterou jsme se během dne připravili. To, co však často podceňujeme je KVALITNÍ ČAS usínání. Tzn. období před usnutím.
Moje doporučení, pro psychickou pohodu, tedy v těchto dnech je opravdu VĚDOMĚ věnovat pozoronost tomu, čemu se před spaním věnujeme. Jestliže do půlnoci sjíždíme nejnovější zprávy o koronaviru, je velmi pravděpodobné, že i kvalita spánku bude odpovídat naší poslední aktivitě.
Mysleme prosím tedy vědomě na to, jak usínáme. Zameditujme si, pusťme si třeba řízenou meditaci pro uklidnění nebo si čtěme nějakou příjemnou knížku, která nás pozitivně naladí. Sami ráno uvidíme ten rozdíl, který bude ihned psychickým odrazem dalšího našeho dne.
Tady ode mě máte ve videonávodu i 4 RELAXAČNÍ TIPY, tak si je užijte :-).
Máme za sebou tipy, jak lépe zvládat tyto nevšední dny. Já nám všem přeji, do dalších nastávajících, hlavně onu pohodu, vnitřní klid a zachování životní rovnováhy.
Vaše